Urlop na wyspach karaibskich kojarzony jest przede wszystkim z odpoczynkiem pod palmami. Tym czasem Kuba zaskakuje nie tylko białością swoich przepięknych plaż, ale również ogromną różnorodnością kulturową. Na całej Kubie można odwiedzić kilkaset muzeów. Centrum kulturowe kraju stanowi jednak bez wątpienia jego stolica. Znajdź swoje ulubione muzeum w Hawanie!
Wystawy muzealne na Kubie rzadko prezentowane są w nowoczesnej formie multiwizualnej. Eksponaty można podziwiać w tradycyjnych szklanych witrynach, a opisy są zwykle po hiszpańsku W dużych muzeach można wynająć przewodnika mówiącego po angielsku. Natomiast w mniejszych placówkach pomocą służą pracownicy ochrony. Za drobny napiwek chętnie oprowadzają turystów po wnętrzach. Zgoda na fotografowanie wymaga dodatkowej opłaty, czasem jednak robienie zdjęć jest całkowicie zabronione.
Museo National De Bellas Artes czyli Muzeum Sztuk Pięknych
Mało kto podejrzewałby którąkolwiek karaibską wyspę takiego przepychu obiektów sztuki o najwyższej wartości artystycznej. To najcenniejsza i najbardziej spektakularna kolekcja sztuki w całej Ameryce Łacińskiej.
W nowoczesnym, trzypoziomowym budynku na przeciwko Muzeum Rewolucji prezentowane są dzieła malarstwa kubańskiego. Natomiast za klasycystyczną fasadą gmachu przy Parku Centralnym kryje się doskonała kolekcja sztuki międzynarodowej najsłynniejszych artystów jak Canaletto, Velázquez, van Dyck, Dürer czy Rembrand, żeby wymienić chociaż kilka nazwisk.
ulica Trocadero, pomiędzy ulicą Agramonte i ulicą Monseratte, Habana Vieja
Telefon: +53 7 862 0140
Sede de arte universal
ulica San Rafael, pomiędzy ulicą Zulueta y ulicą Monserrate, Habana Vieja
Telefon : +53 7 863 9494
Museo Napoleónico
Tutaj znajduje się największy na świecie zbiór eksponatów związanych z osobą francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte. Wystawa liczy około 7000 obiektów. Większość z nich na Kubę sprowadził Orestes Ferrera, włoski adwokat, który jako emigrant na Kubie zarobił miliony w przemyśle cukierniczym.
Muzeum w Hawanie na cześć Bonaparte zostało zainaugurowane w 1961 roku, po triumfie rewolucji kubańskiej. Reżim kierowany przez Fidela Castro przystąpił do przejęcia wszystkich posiadłości i cennych posiadłości znajdujących się na wyspie, w tym prywatnej rezydencji Orestesa Ferrara. Budynek muzeum jest imitacją florenckiego renesansowego pałacu.
To nie przypadek, że muzeum gloryfikujące osiągnięcia rewolucji castrowskiej urządzono w dawnym pałacu prezydenckim. W noc sylwestrową roku 1958 z pałacu zbiegł na wygnanie ostatni kapitalistyczny zarządca Kuby, generał Fulgencio Batista.
W tej imponującej klasycystycznej budowli można poczuć ducha historii wyspy przechadzając się pomiędzy zakurzonymi witrynami z eksponatami. Najciekawsza część wystawy znajduje się w zewnętrznym pawilonie. Tutaj zgromadzono kilkanaście pojazdów, z których każdy ma do opowiedzenia własną zadziwiającą historię.
W szklanym sarkofagu pod nadzorem gwardii wojskowej w uroczystych, wyjściowych mundurach można podziwiać jacht Granma. Na tym jachcie Fidel Castro i 80 jego towarzyszy wrócili na Kubę z meksykańskiego wygnania, by rozpocząć partyzancka walkę o obalanie rządu .
Adres : ulica Refugio #1, pomiędzy ulicą Agramonte i ulicą Monserrate , Habana Vieja Telefon : +53 7 862 4091
Museo de la Ciudad czyli Muzeum Miejskie
Ulica prowadząca do głównego wejścia imponującego, trzykondygnacyjny gmachu muzeum jest pokryta w całości drewnem. Ten rodzaj powierzchni miał niegdyś za zadanie tłumić stukot końskich podków.
Mijając zabytkowe dzwony pochodzące z niewolniczych plantacji trzciny cukrowej przekroczysz szeroką kolumnową loggię i staniesz oko w oko ze statuą Krzysztofa Kolumba w historycznym dziedzińcu dawnej siedziby gubernatorów hiszpańskich.
Dzisiaj w tym muzeum w Hawanie odwiedzający podziwiają relikwie kubańskiej historii, obiekty sztuki religijnej, kompletnie urządzone kolonialne wnętrza między innymi dostojną salę koronacyjną, salę balową znaną jako sala luster i królewską kapelę.
Adres: ulica Tacón #1, pomiędzy ulicą Obispo i ulicą OˈReilly, Habana Vieja Telefon : +53 7 861 5001
Casa de África czyli Dom Afryki
Tutaj odbędziesz mistyczną wycieczkę w świat kultury afrokubańskiej. Wystawa jest wielowymiarowa i prezentuje obiekty sztuki z 26 różnych afrykańskich kręgów kulturowych.
Dla zainteresowanych tematem kultów religijnych na Kubie na drugim piętrze tego muzeum w Hawanie przygotowano wystawę wizualizującą nurt santeríi, a także mniej popularny kult palo monte i wierzenie abakuá.
Przy odrobinie szczęścia, najczęściej w weekendy, w muzeum można natrafić na bezpłatne pokazy taneczne i występy grup perkusyjnych muzyki afrokubańskiej.
Adres: ulica Obrapia #157, pomiędzy ulicą Obispo i ulicą OˈReilly , Habana Vieja Telefon : +53 7 861 5798
Museo Ernest Hemingway – Finca La Vigía
8-hektarowa posiadłość z kolonialnym domem Ernesta Hemingwaya. Ten znany amerykański pisarz spędził tu niemal 20 lat pomiędzy swoimi wojażami i napisał tu prawie 30 noweli.
Finca Vigía jest warta wycieczki na hawańskie peryferie. Urządzone tutaj muzeum jest traktowane niemal jak sanktuarium narodowe i widać tu niezwykłą dbałość o detale, która często umyka się uwadze w innych kubańskich muzeach.
Podziwiając wnętrza domu, będziesz mieć wrażenie, że Hemingway nadal tu mieszka. Kompletne wyposażenie zostało zachowane tak, jak pisarz je pozostawił opuszczając Kubę w rok po rewolucji. Park wokół domu jest pięknie zagospodarowany. Można wejść na kocią wieżyczkę widokową, podziwiać basen, w którym pisarz pływał nago oraz rzucić okiem na słynny jacht El Pilar.
Adres: ulica San Francisco de Paula, km. 12,5 Caterra Central Telefon : +53 7 691 0809
Museo de Navegacíon czyli Muzeum Nawigacji Morskiej w Castillo de la Real Fuerza
Muzum w Hawanie z wystawą dokumentującą rozwój podróży morskiej w czasie hiszpańskiej kolonizacji.
Warto tu wstąpić przede wszystkim po to, by popodziwiać najstarsze fortyfikacje obronne Hawany i jedne z najstarszych w całej Ameryce. Fortyfikacje wraz z niewielkim zamkiem powstały, by ochronić miasto od najazdów piratów. Stare mury są wspaniale utrzymane, a z tarasu na dachu otwiera się czarujący widok na historyczny port Hawany.
Tuż przy wejściu do muzeum stoi oryginał dwumetrowej figury la Giraldilla. Natomiast jej kopia zdobi jedną z zewnętrznych wieżyczek fortyfikacji. To znany symbol Hawany, uwieczniony w logo marki Havana Club, na każdej butelce rumu tej marki, a nawet na plastikowych rurkach podawanych do koktajli. Giraldilla przedstawia żonę jednego z hiszpańskich gubernatorów wypatrującą powrotu małżonka z morskiej wyprawy.
Adres: ulica Avenida del Puerto, wejście od ulicy OˈReilly #2, Habana Vieja Telefon : +53 7 864 4488
Museo de Arte Colonial czyli Muzeum Sztuki Kolonialnej
W eleganckim pałacu Palacio de los Condes de Bayona z początku XVIII wieku miała kiedyś siedzibę fabryka rumu Havana Club.
Obecnie w tym muzeum w Hawanie można obejrzeć panoramę sztuki kolonialnej, wartościowe meble, lustra, porcelanę, ozdobne kraty okienne, kolorowe witraże. Sale wystawowe skupione są wokół zachwycającego dziedzińca z toskańskimi pilastrami. To wspaniałe miejsce na odpoczynek od hałasu ulic starego miasta. Usiądź na chwilę na ławeczce, by nacieszyć oczy i duszę w tym przepięknym, historycznym otoczeniu.
Adres: plac Plaza de la Catedral, Habana Vieja Telefon : +53 7 862 6440
Museo del Ron Havana Club
W tym muzeum w Hawanie można poznać tajniki produkcji narodowego trunku Kuby. Nieduża ekspozycja prezentowana jest w nowoczesny sposób, częściowo interaktywnie. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
W cenie biletu wejściowego do muzeum wliczona jest degustacja różnych rodzajów rumu najbardziej znanej kubańskiej marki Havana Club. Degustacja odbywa się w atmosferze historycznego baru z lat 30tych zeszłego stulecia.
W przyłączonym do muzeum sklepiku można zakupić najdroższy rum kubański Maximo Extra Añejo w ręcznie wyrabianej butelce z weneckiego szkła z Murano. To wydanie naprawdę ekskluzywne. Rum leżakuje w beczkach do kilkudziesięciu lat i mieszanie go do koktajli zakrawałoby o przestępstwo kryminalne. Przez znawców uważany jest za najlepszy rum wszechczasów.
Adres: ulica Avenida del Puerto #262, na rogu z ulicą Sol, Habana Vieja Telefon : +53 7 861 5051
Museo National de Artes Decorativas czyli Muzeum Sztuki Zdobniczej
Prezentowane tu eksponaty to olśniewające skarby z różnych epok historycznych z Europy i Orientu.
W tym muzeum w Hawanie można podziwiać francuskie meble w stylu rokoko, chińską porcelanę i perskie dywany. Kolekcja zaskakuje natłokiem eksponatów o wysokiej wartości historycznej artystycznej. Już sam budynek muzeum, urzekająca willa otoczona ładnie zaprojektowanymi ogrodami i majestatycznymi rzeźbami, warta jest odwiedzin.