Ulica informacje o Kubie
Informacje o Kubie

10 najbardziej znanych ulic w Hawanie

Zazwyczaj tylko te najbardziej znane, główne ulice w Hawanie oraz historyczne uliczki starego miasta noszą własną nazwę. Inne ulice są określane numerem. Żeby jednak odnaleźć konkretną lokalizację, nie wystarczy podać numer ulicy i numer domu. Ulica z tym samym numerem może bowiem znajdować się w kilku rożnych dzielnicach miasta, a numery domu rzadko kiedy widnieją na fasadach budynków. Dla lepszej orientacji podaje się więc dodatkowe informacje, zazwyczaj nazwę lub numer dwóch ulic pomiędzy którymi znajduję się poszukiwany adres.

Malecón ulice w Hawanie

Avenida de Antonio Maceo czyli Malecón

Słynna promenada miejska wijąca się 8 kilometrów wzdłuż historycznego centrum Hawany. Jej bieg rozpoczyna się od rogu z ulicą Paseo, poprzez Centro Habana, Vedado i Miramar aż do ujścia rzeki Río Almendares przy średniowiecznym forcie Torreón de la Chorrera. Obecną formę promenadzie nadano w latach 1901-1926. Na całej jej długości można podziwiać imponujące budynki z początków XX wieku. Niektóre z nich, niedawno odrestaurowane, znów olśniewają swoim historycznym czarem. Minione piękno innych budowli, które bezwzględny, morski klimat rozłożył na części pierwsze, trzeba odkryć przymykając oczy i dając ujście sile własnej wyobraźni.

 

Na Malecónie późnym popołudniem spotykają się Hawańczycy aby poplotkować ze znajomymi, poflirtować, posłuchać muzyki, także by zatańczyć. Inni próbują swojego szczęścia w wędkowaniu. Atmosfera jest beztroska i powszechna wesołość zarażająca, a zachód słońca na Malecónie to prawdziwy spektakl natury. Uwaga, istnieje duże prawdopodobieństwo uzależnienia się od tego wyjątkowego klimatu. Będziesz chcieć tu wrócić następnego wieczoru, i następnego i następnego.

Calle Obispo ulice w Hawanie

Calle Obispo czyli Ulica Biskupa

To najbardziej znany i najbardziej ruchliwy deptak miejski w Hawanie. Łączy Park Centralny z Placem Broni. Wzdłuż ulicy oprócz historycznych sklepów, nowoczesnych butików, barów, restauracji i siedzib bankowych usytuowały się tu także galerie sztuki i muzea.

 

Fani Ernesta Hewingwaya ucieszy wiadomość, że znajdujący się przy tej ulicy Hotel Ambos Mundos  działa po dziś dzień. Niegdyś pisarz bywał tu stałym gościem, niemal domownikiem. Pokój z numerem 511 przekształcono w mini muzeum Hemingwaya.

Boulevar San Rafael ulice w Hawanie

San Rafael

Ulica San Rafael to siostra ulicy Obispo, ale bardziej nowoczesna i dwukrotnie szersza. Jej bieg rozpoczyna się przy Paseo del Prado, przebiega przez Centro Habana i kończy się na kaskadowych schodach prowadzących do neoklasycystycznego budynku Uniwersytetu Hawańskiego. Pierwszy odcinek ulicy, od rogu z Hotelem Inglaterra, znany jako Bulevar de San Rafael, został w ostatnich latach pieczołowicie odrestaurowany. Powstała tu intensywnie frekwentowana strefa komercyjna z licznymi sklepami. barami i punktami gastronomicznymi.

 

Zasięg WiFi jest dostępny niemal na całej długości deptaka. Jednak najprzyjemniej jest skorzystać z tego serwisu w cieniu drzew w Parque Fe del Valle. Nocą okoliczne lokale i dyskoteki (El Tabalo, BuleBar66, taras w Inglaterra) zapełniają się wesołą publicznością. Wtedy cały deptak zamienia się w centrum rozrywkowe.

Calle Mercaderes ulice w Hawanie

Calle Mercaderes

Brukowana uliczka przemierzająca serce starego miasta od Placu Katedralnego do portowej ulicy Avenida del Puerto. Starówka Hawany jako najautentyczniejsza na świecie kolekcja zabytków kolonialnych została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w roku 1982.  Od tego czasu utrzymanie historycznej substancji miasta stało się nie tylko kwestią dobrej woli kubańskiego rządu, ale uzyskało znaczenie globalne. Prace renowacyjne historycznych ulic trwają od tamtego czasu niezmiennie. Na starym mieście tutaj odkryjesz najpiękniejsze ulice w Hawanie.

 

Calle Mercaderes jest tego wspaniałym przykładem. Pozbawiona ruchu motoryzacyjnego ulica wręcz pęka w szwach od natłoku zabytkowych budowli i architektonicznych perełek. Można odwiedzić tu liczne muzea, zakupić oryginalną drobnostkę w historycznych sklepikach lub posilić się w jednej ze znanych tradycyjnych restauracji w stylu kolonialnym.

Calle Amargura ulice w Hawanie

Calle Amargura

To jedna z najstarszych arterii Starej Hawany.  Łączy znany plac Plaza de San Francisco de Asis  z placem Plaza del Cristo. Ulica miała kiedyś duże znaczenie religijne. Przy barokowym kościele Świętego Franciszka z Asyżu rozpoczynała się Droga Krzyżowa. Największe procesje miały miejsce podczas Wielkiego Tygodnia świąt wielkanocnych. Z tego czasu zachował się kamienny krzyż znany jako La Cruz Verde. Krzyż ten odkryjesz na rogu z ulicą Mercaderes w budynku, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Czekolady.

 

Ulica została wzorcowo odrestaurowana i obecnie przyciąga tłumy turystów. Grupkami spacerują w tym historycznym klimacie, podczas gdy z okolicznych lokali rozlega się muzyka na żywo.

Zakupy w Hawanie Blog o życiu na Kubie

Calle Neptuno

Poza historyczną starówką ulice w Hawanie są szersze i jaśniejsze. Calle Neptuno jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych w Centro Habana. Ruch uliczny, zarówno samochodowy jak i pieszy, jest tutaj spory. Swój prostolinijny bieg ulica rozpoczyna przy Paseo del Prado.

 

Wraz z Avenidą de Italia(Galiano) i San Rafael tworzy znane centrum handlowe. Pod koniec XIX wieku przy tej ulicy miały siedziby najwytworniejsze sklepy z luksusowymi artykułami. Do chwili obecnej przetrwały jedynie dwa znane centra handlowe z tamtej epoki, La Filosofía i La Epoca. Oba miejsce nie mają już dawno wytwornego charakteru, a przed ich wejściem ustawiają się codziennie kilometrowe kolejki.

 

Poza tym na ulicy Neptuno zlokalizowanych jest wiele prywatnych sklepików, targów rzemieślniczych, warzywniaków. Są też prywatne piekarnie, ciastkarnie, kwiaciarnie oraz lokale gastronomiczne z niedrogim ulicznym jedzeniem.

La Rampa ulice w Hawanie

Calle 23 czyli La Rampa

Ulice w Hawanie to także znana La Rampa. Nadmorski kraniec tej ulicy wieńczy neorenesansowy Hotel National na szczycie urwistego cypla. Ten odcinek jest najbardziej ruchliwy z centrum biznesowym i hotelowym, biurami podróży, kinami, klubami jazzowymi, dyskotekami oraz modernistycznymi wieżowcami w stylu lat 50tych zeszłego wieku.

 

Na skrzyżowaniu z ulicą L napotkasz symbol Vedado, słynną lodziarnię Heladería Coppelia. Natomiast na przeciwko znajduje się znane kino Cine Yara. Calle 23 okrąża róg cmentarza Cementario de Colón i kończy się mostem ponad rzeką Río Almendares

Avenida de los Presidentes

Ulice w Hawanie to nie tylko miejskie, betonowe pasy drogowe, ale także oazy zieleni. Avenida de los Presidentes to szeroki, zielony bulwar usiany pomnikami latynoskich prezydentów.

 

Ciągnie się od Malecónu aż po ulicę Avenida Salvador Allende (Carlos III).  Przecina dzielnicę Vedado i krzyżuje się z dwoma innymi znanymi ulicami La Rampą i Líneą.

Paseo ulice w Hawanie

Paseo

To kolejny imponujący bulwar w dzielnicy Vedado. U jej wylotu usytuowane są duże hotele z lat 50tych, Hotel Riviera, znany jako były hotel amerykańskich mafiosów i wieżowiec hotelu Melía Cohiba.

 

Bulwar składa się z zielonych odcinków, w których można odpocząć na parkowych ławkach.

Quinta Avenida ulice w Hawanie

Quinta Avenida

Ciekawe ulice w Hawanie można odkryć również w innych, mniej turystycznych  dzielnicach. Tam gdzie kończy się Malecón, ulica znika pod tunelem. Nastepnie zmienia swój nadmorski bieg i wychodzi po drugiej stronie Río Almendares jako elegancka ulica Quinta Avenida. Ta przemierza Miramar, niegdyś znaną dzielnicę milionerów.

 

Wzdłuż ocienionego palmami bulwaru można podziwiać przepiękne, luksusowe wille w stylu klasycystycznym, modernistycznym i art déco. Obecnie wiele z nich to siedziby placówek dyplomatycznych.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Hawana jest niezwykle ciekawym miastem. Nie tylko historyczne ulice w Hawanie ukazują jej piękno. Zajrzyj też do miejskich parków. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie  10 uroczych miejsc w Hawanie na odpoczynek