Rum kubański
Gastronomia,  Informacje o Kubie,  Styl życia

Rum kubański

Rum kubański jest produktem kultowym, a rozpoznawalność najpopularniejszej marki Havana Club szerzy się na wszystkich kontynentach.

Jednak oprócz Havana Club istnieje wiele innych fantastycznych marek kubańskiego rumu.

Dowiedz się, jaki rum warto spróbować!

Kubańczycy i rum

Faktem jest, że Kubańczycy mają szczególną relację do rumu. Ten legendarny napój alkoholowy jest na wyspie wszechobecny. Kiedy podczas pandemii produkcja trzciny cukrowej spadła i na rynku zaczęły pojawiać się problemy z zakupem rumu, rozkwitł handel rumem na czarnym rynku.

 

Mieszkańcy wyspy piją rum kubański najchętniej „palo seco”, co oznacza bez domieszek, czysty, a nawet bez lodu i nieschłodzony. Do konsumpcji potrzebna jest tyko butelka lokalnego rumu, szklanka i miłe towarzystwo. Wiele osób podtrzymuje po dziś dzień stary rytuał i wylewa pierwszy łyk rumu bezpośrednio na ziemię „pa los santos” czyli dla świętych.

 

Na najlepsze i zarazem najdroższe gatunki rumu stać tylko niewielu. Na imprezach domowych pija się zazwyczaj tańsze lokalne marki w wersji białej, z krótkim okresem leżakowania.

 

W sklepach państwowych masz jednak spory wybór marek rumu wysokogatunkowego. Poniżej prezentuję marki kubańskie, które warto spróbować. Niektóre z nich można dostać także w dobrze zaopatrzonych sklepach z alkoholem w Europie.

Historia rumu

Popularność białego rumu, który używany jest jako baza wielu kubańskich koktajli, ma ścisły związek z osobą Facundo Bacardí, katalońskiego winiarza, który wyemigrował na Kubę na początku XIX wieku.

 

Facundo Bacardi poznał na wyspie niedojrzały i gorzki alkohol, który produkowano z melasy trzciny cukrowej, tak zwany aguardiente. Postanowił udoskonalić proces destylacji i przechowywania tego alkoholu. W tym celu w roku 1862 kupił małą destylarnię rumu w Santiago de Cuba i i założył firmę Bacardi & Co.

 

Nowy proces produkcji białego rumu premium rozsławił rodzinną firmę Bacardí na całym świecie, a marka pod tą samą nazwą z charakterystycznym logo nietoperza, urosła do rozmiaru światowego koncernu. Facundo Bacardí okrzyknięto na Kubie królem rumu – el Rey de los Rones.

 

Przewidując zbliżające się wydarzenia w latach 60tych rodzina Bacardí przeniosła siedzibę firmy na Bahamy i w ten sposób uniknęła upaństwowienia swoich praw markowych. Rum Bacardí nie jest już więc od dawna produktem kubańskim.

 

Losy drugiego znanego producenta rumu Havana Club potoczyły się inaczej. Rząd rewolucyjny nie tylko upaństwowił destylownię, ale także prawa markowe. Od tego czasu Havana Club jest powszechnie lansowana jako najbardziej popularna kubańska marka rumu i jest obecnie sprzedawana na całym świecie. W latach 90tych Fidel Castro sprzedał 50% udziałów firmy francuskiemu koncernowi Pernod- Ricard.

Ron Santiago de Cuba

Rum kubański ron Santiago de Cuba© cubaron

Prowincja Santiago de Cuba uchodzi za kolebkę tradycyjnego kubańskiego rumu. Z tego regionu pochodzą gatunki rumu uznawane za wyjątkowo autentyczne, typowe kreolskie.

 

Ron Santiago de Cuba  powstaje w starych magazynach dawnej firmy Bacardi.

 

Logo marki łączy elementy naturalnego krajobrazy regionu, gór, morza i dużo słońca.

Pod marką Santiago de Cuba produkowane są cztery główne warianty rumu: Carta Blanca, Añejo, Añejo Superior i Extra Añejos.

 

Carta Blanca to lekki, biały rum, który smakuje wyśmienicie szczególnie w drinkach.

 

Gatunki Añejo Superior i Extra Añejo leżakują od 11 lat do nawet 25 lat w szczególnym mikroklimacie wschodniej Kuby, co nadaje im charakterystyczny czerwonawy kolor.

Mulata

Rum kubański Ron Mulata© cubaron

 

Marka niezwykle popularna na wyspie.

 

Ron Mulata oryginalnie wywodzi się z okolic Remedios. Obecnie jest jednak produkowany w różnych destylarniach na Kubie.

 

Na eksport międzynarodowy najwięcej gatunków tej marki produkuje się w Santa Fe.

Marka nawiązuje w swojej prezentacji do afrokubańskiego bóstwa Ochum, symbolu karaibskiej kobiecości.


Oprócz tradycyjnych rumów marka Ron Mulata wytwarza również rumy smakowe oraz wyśmienite likiery.

Ron Caney

Rum kubański Ron Caney© cubaron

Ron Caney to klasyczny przykład tzw. kubańskich lekkich rumów i jest jednym z rozpowszechnionych marek na lokalnym rynku.


Pod tą marką produkowane są dwa główne warianty rumu: biały rum tzw. carta blanca oraz wersja premium, dojrzały rum añejo.

 

Caney oferuje także szeroki asortyment likierów smakowych.

Na Kubie szczególnie popularny jest wariant carta blanca. Choć Kubańczycy piją go bez dodatków, ten gatunek nadaje się doskonale do robienia koktajli, zwłaszcza słynnego mojito.

 

Ron Caney jest produkowany w prowincji Santiago de Cuba tradycyjnymi metodami. Trunek leżakuje w magazynach, które pierwotnie używała rodzina Bacardi. Podobnie jak rumy marki Ron Santiago de Cuba.

Havana Club

Havana Club International S.A. to fuzja kubańskiej firmy Cuba Ron SA, odpowiedzialną za produkcję rumu, oraz francuskiej grupy Pernod Ricard, zajmującej się rozwojem marki i jej międzynarodową dystrybucją w ponad 120 krajach.

 

Obecnie na Kubie znajduje się kilka fabryk Havana Club zlokalizowanych w centrum i na zachodzie wyspy. Produkty Havana Club można także stosunkowo łatwo spotkać w ofercie europejskich supermarketów.

Klasyczny Havana Club 3 años to rum o jasnym odcieniu słomy. Trzyletni proces starzenie przechodzi w beczkach z białego dębu amerykańskiego. Podczas podróży po Kubie zauważysz, że w lokalnych barach najchętniej używa się tego rumu do robienia tradycyjnych koktajli.


Havana Club Añejo Reserva jest przykładem dobrze skomponowanej mieszanki różnych rodzajów kubańskiego rumu.


Havana Club Añejo 7 años to ciemny rum dojrzewający 7 lat. Można go degustować samodzielnie lub z lodem. Czasem stosowany jest także do przygotowywania koktajli. Ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny i jest chętnie kupowany przez przyjezdnych jako prezent z podroży.


Havana Club Añejo 15 años Gran Reserva to gatunek bardzo ekskluzywny. Jest produkowany w ograniczonych ilościach i starzony co najmniej 15 lat w optymalnych warunkach. Znawcy delektują się jego smakiem bez dodatków.


Havana Club Máximo to bardzo limitowana edycja, produkowana w ilości 1000 butelek rocznie. Ten rum jest wytwarzany ręcznie przez mieszanie najlepszych i najstarszych rezerw rumu Havana Club.

Legendario

Ron Legnedario od lat 70tych jest produkowany w Hawanie i zdobywa coraz większą popularność na rynkach międzynarodowych.


Dla osób, które nie przepadają za mocnym trunkami firma produkuje lekkie gatunki rumu o obniżonej zawartości alkoholu 34%.

Legendarioy Eliksir 7 años lat nabiera słodyczy dzięki dodatkowi ekstraktów z macerowanych rodzynek.

 

Natomiast Legendario Añejo Blanco  to alternatywa do klasycznego Havana Club i nadaje się idealnie do przyrządzania koktajli świetnej jakości.

Perla del Norte

Rum kubański Ron Perla del Norte© Cubaron

Kubańczycy cenią sobie tą markę szczególnie ze względu na idealny stosunek ceny do dobrej jakości.

 

Marka produkuje gatunki rumu, które poddawane są różnym etapom mieszania i naturalnemu, intensywnym procesowi starzenia w beczkach z amerykańskiego białego dębu.

Conde de Cuba

Fenomenalny rum kubański mniej znanej marki.

 

Cały proces produkcji rumów Conde de Cuba od uprawy 100% rodzimej trzciny cukrowej nad brzegiem rzeki Sewilla, poprzez destylację, starzenie i butelkowania odbywa się w prowincji Las Tunas.

Pod marką Conde de Cuba oferowana jest różnorodna gama rumów wysokogatunkowych.

Rumy są butelkowane i etykietowane w sposób artystyczny.

Arecha

Ten rum kubański jest produkowany według tych samych metod od ponad 80 lat i wyróżnia się od pozostałych marek odmiennym procesem  dojrzewania.

 

Produkty marki Arecha wytwarzane są w różnych fabrykach na całej wyspie Kuby, w najstarszych kubańskich fabrykach i leżakują w leciwych, drewnianych beczkach.

 

Każdy produkt ma swoją własną specyfikę w zależności od regionu produkcji.

Rum kubański smakuje wyśmienicie bez dodatków. 

A co pasuje doskonale do kieliszka wybornego rumu?  Najlepsze kubańskie cygara.

Możesz także przygotować wspaniałe koktajle. Zajrzyj na Najlepsze kubańskie koktajle.

 

Masz ochotę na koktajl z zapierającym dech widokiem? Weź udział w wycieczce Tarasy widokowe w Hawanie.

Możesz też zmiksować swój własny koktajl pod okiem profesjonalnego barmana podczas Szalonej nocy w Hawanie

Rum kubański

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *