Najlepsze kubańskie koktajle
Kubańskie koktajle są cenione i serwowane w barach na całym świecie. Tak naprawdę jednak nigdzie nie smakują lepiej niż w samym kraju ich pochodzenia. Mieszkańcy Kuby podkreślają dumnie, że na ich wyspie powstały setki oryginalnych przepisów na koktajle na bazie rumu i w niemal każdym kubańskim barze oferowane jest co najmniej 10 z nich.
Kubańczycy są pełni pozytywnej energii i wysublimowani. I właśnie te cechy uwidaczniają się w ich tradycyjnych alkoholowych mieszankach. Najlepsze kubańskie koktajle łączą fantazyjne karaibskie smaki i dobrą zabawę.
Prohibicja w Ameryce
Największa moda na koktajle na Kubie nastała wraz z wprowadzeniem całkowitego zakazu picia alkoholu w Ameryce w roku 1919. Tan zakaz przyniósł nieoczekiwane konsekwencje. Amerykanie zaczęli masowo udawać się na Kubę, gdzie bez ograniczeń mogli pić swoje ulubione koktajle.
Niezwykle popularne stały się drinki, do których używano kubańskiego rumu i innych lokalnych składników. W taki sposób powstały najlepsze kubańskie koktajle, które do dzisiaj uważane są za kultowe. Wkrótce po nastaniu prohibicji pojawiły się na Kubie legendarne kluby, a wśród nich Bodeguita del Medio , La Floridita czy Sloppy Joe’s Bar. Coraz więcej amerykańskich barmanów emigrowało na wyspę, by móc bez przeszkód wykonywać swoją profesję. Prohibicja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i ostatecznie zniesiono ją w 1933 roku, ale szał na koktajle trwał nadal.
Pierwsze koktajle znane na Kubie
Kuba słynie z wysokiej jakości rumu, różnorodnych owoców tropikalnych i dobrego smaku jego mieszkańców. Dlatego też to właśnie tutaj na wyspie powstała niezmiernie bogata i kreatywna oferta koktajli. Najlepsze kubańskie koktajle podaje się w barach niemal na całym świecie.
Asortyment rdzennych koktajli z Kuby jest tak szeroki, że sięga od tak zwanych aperitifów po najbardziej kolorowe połączenia z owocami tropikalnymi, ale zawsze zmieszane z niezbędnym rumem w jego białych lub ciemnych wariantach w różnym wieku przechowywania i starzenia.
Jeszcze na początku XX wieku na Kubie, gdzie słowo „koktajl” nie było znane ani popularne, mówiono raczej o mieszankach alkoholowych. Jednym z ulubionych napojów minionych lat, dziś już mało znanym był koktajl Achampanado czyli mieszanka rumu i koniaku z wodą sodową i cukrem .
Najlepsze kubańskie koktajle
Wybierz swój ulubiony drink z szerokiej gamy wyśmienitych alkoholowych mieszanek.
Zapraszam na wycieczkę po najbardziej typowych i popularnych koktajlach Kuby.
Mojito
To najbardziej znany koktajl rodem z Kuby.
Istnieje wiele opowieści na temat pochodzenia tej mieszanki. Jedna z nich twierdzi, że wynalazcą Mojito był Sir Francis Drake, słynny angielski korsarz żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Podczas swoich wojaży na Karaibach spróbował rumu i aby złagodzić jego intensywny smak dodał do niego trochę wody, świeżą miętę i cukier. Początkowo mieszanka ta była znana jako „Draque”.
Mojito stało się legendą dzięki Ernestowi Hemingwayowi, który zamawiał je w swoim lokalnym barze La Bodeguita del Medio w Hawanie. Jedno z jego powiedzeń wisi dziś nad ladą: „Moje Mojito w La Bodeguita, moje Daiquiri w El Floridita”. Te dwa najlepsze kubańskie koktajle za sprawą Hemingwaya zyskały na popularności daleko poza granicami Kuby.
Składniki: biały rum, woda gazowana, syrop cukrowy, sok z limonki, gałązka świeżej mięty
stosunek płynnych składników 3:2:1:1
Cuba Libre
Cuba Libre jest jednym z klasyków pośród kubańskich koktajli.
Pochodzenie nazwy koktajlu tłumaczy się okrzykiem wolności wydawanym przez Mambisów- partyzantów, którzy walczyli w kubańskiej wojnie o niepodległość w latach 1868-1898 o oddzielenie Kuby od hiszpańskiej potęgi kolonialnej. Nie udało się ustalić dokładnej historycznej daty połączenia rumu z colą. Jednak przypuszcza się, że nastąpiło to na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy właśnie to pierwszy raz importowano coca colę na wyspę.
Koktajl Cuba Libre jest znany w niektórych hispanojęzycznych krajach pod inną nazwą. Na przykład w Hiszpanii nazywa się potocznie cubata, w Meksyku – cuba, a w Chile – roncola.
Z nazwą cubata możne spotkać się także na Kubie. Określa się tak koktajl, w którym użyto ciemnego rumu.
Składniki: cola, biały (rzadziej ciemny) rum, soku z limonki
składniki w proporcjach 6:3:1
Daiquiri
Nazwa tego słynnego koktajlu pochodzi od kopalni żelaza o nazwie Daiquirí, która znajdowała się niedaleko miasta Santiago de Cuba. Podobno pracownicy kopalni mieli zwyczaj odświeżania się drinkiem z rumem, limonką i lodem. Do drinka dodawano także cukier i czasem trochę wody, aby zmniejszyć kwasowość napoju.
W 1914 roku, w znanym na całym świecie barze El Floridita, kataloński barman Constantino Ribalaigua stworzył Floridita Daiquiri. W przeciwieństwie do oryginału Floridita Daiquiri jest postrzępiona w blenderze z dodatkiem maraschino, co nadaje koktajlowi wyjątkowego charakteru.
Większość kubańskich barów i restauracji serwuje przynajmniej kilka rożnych odmian daiquiri. Zwykle przyrządza się je na bazie białego rumu Havana Club (Carta Blanca 3 años).
Oto najpopularniejsze wersje Daiquiri:
Papa Doble – z dwukrotnie większą ilością rumu niż w oryginale i bez cukru
Rebelde -z likierem miętowym
Daiquiri Mulata – z kremem kakaowym
Frozen Daiquiri – przygotowywane z kruszonym lodem w blenderze (nie wstrząsane w shakerze jak oryginał), dzięki czemu szybko zamarza i staje się kremowe
Owocowe Daiquiri -z dodatkiem miąższu owocowego lub syropu owocowego np. daiquiri mango lub daiquiri bananowe
Daiquiri El Floridita, znany również jako Hemingway Daiquiri lub Hemingway Special -z dodatkiem likieru maraschino, czasem także z sokiem grejpfrutowym
Składniki: biały rum, sok z limonki, syrop cukrowy
w stosunku składników 6:3:2
La Canchánchara
La Canchánchara jest najstarszym z tradycyjnych kubańskich koktajli.
Zgodnie z panującą opinią historia tego drinka sięga czasów niewolnictwa na plantacjach trzciny cukrowej we wschodniej Kubie w okolicach Trinidadu. Robotnicy na plantacjach w XIX wieku przygotowywali tą alkoholową mieszankę z melasą (produktem ubocznym z produkcji cukru) zamiast powszechnego dziś miodu. Z tego powodu za miejsce pochodzenia koktajlu uważa się miasteczko Trynidad.
Dalszy rozwój popularności mieszanki natomiast przypisuje się kubańskim partyzantom, Mambisom. W czasach dziesięcioletniej wojny przeciwko hiszpańskiej kolonizacji Mambisi pili Cancháncharę w wersji na gorąco, jako odżywczy i orzeźwiający napój. Taki gorący alkoholowy trunek pomagał im znieść zimno w buszu i uchronić się przed różnymi dolegliwościami układu oddechowego. Partyzanci mieszali rum z miodem i dowolnymi owocami cytrusowymi, które mieli pod ręką.
Obecnie la Canchánchara serwowana jest barach w wersji na zimno i podawana tradycyjnie w glinianych miseczkach.
Składniki: biały rum, miód, sok z limonki
w proporcjach 5:2:2
El Presidente
Koktajl ten powstał w Hawanie i stał się bardzo popularny w latach 20tych do 40tych zeszłego stulecia.
Nawet jeśli dokładne pochodzenie drinka jest niejasne, popularność zyskał dzięki amerykańskiemu barmanowi Eddie Woelke. Amerykanin pracował wówczas w najbardziej znanych barach Hawany, kreując własne koktajle jak Mary Pickford lub polepszając receptury tych już znanych. Podobno to właśnie Wolke zadedykował ten koktajl kubańskiemu prezydentowi Gerardo Machado. Drink szybko stał się ulubieńcem kubańskiej klasy wyższej tamtych lat i uważany jest do dzisiaj za arystokratę pośród kubańskich koktajli.
El Presidente stracił jednak z czasem na popularności. Jednym z powodów jest zmiana jakości podstawowych składników koktajlu. Smak masowo produkowanego curaçao znacznie różni się od tego w oryginalnej recepturze. Także grenadyna została na przestrzeni dziesięcioleci zastąpiona znacznie prostszymi, tańszymi i sztucznie aromatyzowanymi produktami o tej samej nazwie, które często w ogóle nie zawierają już soku z granatów.
El Presidente przygotowuje się z czterech głównych składników.
Składniki: biały rum, wytrawny wermut, curaçao, granadyna
w proporcjach 5:3:1:1
Mary Pickford
Najlepsze kubańskie koktajle to nie tylko te najbardziej znane klasyki.
Koktajl Mary Pickford zawdzięcza swoją nazwę błyskotliwej kanadyjskiej aktorce kina niemego. Kanadyjka w latach dwudziestych oczarowała publiczność na całym świecie, grając w prawie dwustu filmach. Podczas gdy Pickford kręciła film w Hawanie, amerykański barman Eddie Woelke, który przeniósł się do stolicy Kuby w okresie prohibicji w swoim kraju, wykreował koktajl na cześć słynnej aktorki.
Oryginalny napój dla Mary Pickford zawierał znacznie więcej soku niż rumu. W odróżnieniu do tego dzisiejsza wersja wykorzystuje w równych częściach biały rum i sok ananasowy, a także trochę grenadyny .
Składniki: biały rum, sok ananasowy, grenadyna
stosunek składników to 5:5:1
Negron
Koktajl Negron to stary kubański klasyk pełny religijnego mistycyzmu.
Ta mieszanka rumu z pikantną kubańską odmianą bazylii, miodem i limonką, podawana była tradycyjnie w glinianych garnuszkach lub orzechach kokosowych podczas rytuałów kultu santería.
Miód zapewnia słodycz i jest tradycyjnie używany na Kubie do słodzenia, na przykład w koktajlu Canchánchara.
Negron ma tylko przypadkowe podobieństwo nazwy do słynnego włoskiego Negroni. Te dwa koktajle nie maja tak naprawdę ze sobą nic wspólnego.
Składniki: biały rum, soda, miód, sok z limonki, świeża gałązka kubańskiej bazylii
stosunek proporcji składników płynnych 5:4:2:2
Havana Special
„The Havana Special” była trasą kolejową zrealizowaną z inicjatywy północnoamerykańskiego miliardera Henry Flagler. Trasa od roku 1920 łączyła Nowy Jork z Miami. Potem przedłużono ją przez tereny południowej Florydy aż do Key West. Tam wagony pociągu były przenoszone na statki i transportowane droga morską do Hawany, a stamtąd kontynuowały podróż koleją do miasta Santiago de Cuba.
Tą trasą tysiące turystów z Ameryki Północnej przybywało co roku na Kubę. Po dotarciu do Hawany i przed kontynuowaniem kursu na wschód kraju statki pozostawały w stolicy przez kilka dni. Podczas tego postoju turyści zwiedzali stolicę i odwiedzali ciekawe miejsca, w tym bar El Floridita. Właściciel baru, Constantino Ribalaigua, stworzył koktajl Havana Special, aby oczarować jego smakiem północnoamerykańskich turystów.
Składniki: biały rum, sok ananasowy, maraschino
w proporcjach 5:5:1
Isla de Pinos
Nazwa tego koktajlu pochodzi od należącej do kubańskiego terytorium wyspy Isla de la Juventud.
Wyspa obfituje w owoce cytrusowe, a zwłaszcza grejpfruty, wyróżniającego składnika koktajlu. Wcześniej nosiła nazwę Isla de Pinos (Wyspa Sosnowa) i miała bardzo zła opinię jako przystań piratów i kolonia karna. Także Fidel Castro był tutaj więziony. W 1978 roku Fidel zmienił nazwę wyspy, ponieważ chciał dać młodym mieszkańcom wyspy nową przyszłość. Wyspa jest obecnie znana jako Isla de la Juventud (Wyspa Młodości). Nazwa kubańskiego koktajlu pozostała jednak bez zmiany.
Składniki: biały rum, czerwony wytrawny wermut, sok grejpfrutowy, syrop cukrowy
w proporcjach 4:2:2:1
Saoco
Ten kubański koktajl jest najlepszym sposobem, w jaki sposób można wykorzystać wodę kokosową.
Wszystkie składniki pochodzą z wyspy, wiec przygotowanie jest tanie. Z tego powodu drink saoco był ulubieńcem afrykańskich niewolników na plantacjach trzciny cukrowej. Afrykańczycy używali mieszanki jako środka wzmacniającego.
Saoco jest idealny do picia na plaży ze względu na przyjemny i naturalny smak.
Składniki: biały rum, woda kokosowa, świeży sok z limonki, cukier
proporcje składników 10:5:1:1
Najlepsze kubańskie koktajle i kubański rum są znane na całym świecie. Ich bazą jest wyśmienity rum, o którym dowiesz się więcej z artykułu Rum kubański.
Na miejscu możesz spróbować tych znakomitych lokalnych drinków niemal w każdym barze. W wyborze miejsc szczególnie wartych poznania może pomóc Ci lokalny znawca sceny. Sprawdź ofertę w zakładce Szalona noc w Hawanie! A możesz wolisz degustować koktajle z niesamowitym widokiem? Zajrzyj tutaj Tarasy widokowe Hawany!
Do innych produktów, z których produkcji Kuba zasłynęła na całym świecie należą cygara, prawdziwy bestseller na wszystkich kontynentach. Zajrzyj do wpisu Najlepsze kubańskie cygara i dowiedz się, dlaczego cygara z Kuby są tak bardzo cenione.