Najlepszy tytoń pochodzi z obszarów w prowincji Pinar del Río. Same cygara natomiast zwijane są w fabrykach rozsianych po całej wyspie. Najważniejsze fabryki znajdują się w stolicy kraju, a niektóre z nich dostępne są dla odwiedzających. Fabryka cygar w Hawanie to jeden z najciekawszych punktów programu zwiedzania miasta.
Kiedy Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży Kuby zachwycił się nie tylko pięknem krajobrazu wyspy, ale i ekskluzywnością kubańskiego tytoniu. Powrócił na Stary Kontynent z zapasem cygar, które szybko znalazły swoich miłośników i odbiorców w Hiszpanii i w całej Europie. Mówi się, że kto spróbuje oryginalnego „puro cubano“ czyli cygara 100% produkcji na wyspie z najlepszych, ręcznie wyselekcjonowanych liści tytoniu, ten zakocha się w tym produkcie już na zawsze.
W większości przewodników turystycznych znajdziesz informację na temat najstarszej z hawańskich fabryk -Real Fábrica de Tabacos Partagás, położonej przy ulicy Calle Industria niedaleko budynku Capitolio. Ta jednak od lat nie jest już czynna, ani dostępna do zwiedzania. Tutaj można co najwyżej skorzystać z oferty firmowego sklepiku cygar.
Nowa Fabryka Cygar Partagás
Produkcja cygar natomiast została przeniesiona do fabryki położonej na rogu ulicy San Carlos i ulicy Peñalver w Centro Habana. W tym budynku przed wybuchem rewolucji znajdowały się magazyny tytoniu firmy zajmującej się dystrybucją i sprzedażą liści tytoniu Pollack y Compania S.A., stąd tez po dziś dzień budynek znany jest pod nazwą Pollack.
Dopiero dużo później, kiedy nieruchomość przeszła w posiadanie rządu kubańskiego, rozpoczęto tutaj produkcję cygar najpopularniejszych marek takich jak Partagás, Montecristo, Cohiba oraz Romo y Julieta.
Zwiedzanie fabryki z przewodnikiem
Obecnie fabryka ta dostępna jest do zwiedzania z lokalnym przewodnikiem. Bilety należy kupić z wyprzedzeniem w biurze podróży. Nie ma możliwości ich zakupu przy wejściu do fabryki.
Podczas zwiedzania można obserwować różne etapy produkcji tytoniu, od segregacji liści, po ich ręczne zwijanie, mechaniczne formowanie, ozdabianie banderolą i pakowanie w pudełka. Przewodnik dokładnie wyjaśnia cały ten proces.
Trzeba pamiętać, że fabryka nie jest zamkniętym muzeum, ale miejscem pracy setek pracowników. Odwiedzających prosi się więc o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Zwiedzanie fabryki dla dzieci poniżej 18 tego roku życia jest niedozwolone
Przy fabryce działa sklep, w którym można zaopatrzyć się w markowe cygara. Tutaj płatności dokonuje się wyłącznie kartą kredytową.
Jeśli marzy Ci się, by odwiedzić plantacje najlepszego kubańskiego tytoniu, to zaplanuj koniecznie przynajmniej jeden dzień na wizytę w Viñales. Całodniowa wycieczka z Hawany do Viñales.