20 ciekawostek historycznych o Kubie
Przed podróżą do jakiegokolwiek kraju warto poczytać trochę o jego historii. W taki sposób łatwiej będzie zrozumieć lokalne zwyczaje i mentalność mieszkańców. Niezwykle burzliwa historia Kuby odbija się bardzo wyraźnie w obecnym sposobie życia Kubańczyków.
Do lat sześćdziesiątych zeszłego stulecia historia wyspy była zdominowana obcymi najazdami i wewnętrznym buntem lokalnej ludności, co zazwyczaj miało krwawe skutki. Natomiast najnowsza historia Kuby jest naznaczona niezwykłymi rewolucyjnymi wyczynami , przez co kraj osiągnął znacznie większe znaczenie historyczne dla świata niż sugerowałaby to jego wielkość.
Burzliwa historia Kuby
Od przybycia Krzysztofa Kolumba w 1492 roku Kuba była świadkiem wielu burzliwych wydarzeń historycznych, politycznych przemian i skomplikowanych losów. Ludobójstwo, niewolnictwo, dwie zaciekłe wojny o niepodległość, okres skorumpowanej pseudo niepodległości i wreszcie rewolucja – historia Kuby jest pełna punktów zwrotnych. W rezultacie prawie jedna piąta ludności wyemigrowała, głównie do Stanów Zjednoczonych.
Krzysztof Kolumb przybywa na Kubę
Pierwsi afrykańscy niewolnicy z na wyspie
Kapitulacja Hiszpanii, powstaje pseudorepublika pod kontrolą USA
Fidel Catro przejmuje władzę nad wyspą
Okres przedkolonialny
1. Najstarszymi mieszkańcami Kuby byli Siboneyes, mieszkający w grotach skalnych i Taínos kultywujący zaawansowane rolnictwo.
2. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat po skolonializowaniu wyspy przez Hiszpanów, ludność rdzenna niemal całkowicie wymarła na skutek nałożonych im ciężkich prac fizycznych i europejskich chorób takich jak ospa i odra.
3. Połowa XVI wieku to na Karaibach okres najintensywniejszej działalności piratów różnorakiej narodowości. W tym okresie zaczęto budowę systemów obronnych w Hawanie i w Santiago de Cuba.
4. Miasto Hawana zostało ufundowane oficjalnie w 1519 roku jako San Cristóbol de la Habana i w kolejnych latach rozbudowane jako największy i najważniejszy port Nowego Świata.
5. Pierwszych niewolników z Afryki sprowadzono na Kubę już w roku 1522, a najintensywniejszy handel niewolnikami rozwinał się z końcem XVIII wieku. Niewolnictwo zostało zabronione dopiero w roku 1886.
Okres kolonialny
6. W XVII i w XVIII wieku gospodarkę wyspy dominowała produkcja i eksport tytoniu, na który Hiszpania objęła całkowity monopol.
7. Zbiegli w końcu XVIII wieku haitańscy rolnicy i ich niewolnicy mieli duży wpływ na rozwój uprawy trzciny cukrowej na Kubie i wyspa przejęła rolę największego światowego producenta cukru, stając się w ten sposób najbogatszą kolonią świata.
8. Pierwsza wojna o niepodległość kraju miała miejsce w latach 1868 do 1878 i zakończyła się bez sukcesu dla obu stron.
9. W roku 1895 rozpoczęła się druga wojna o niepodległośc, do której wmieszały się także Stany Zjednoczone. Hiszpania ogłosiła swoją kapitulacje w roku 1898 i wyspa zmieniła właściciela. Od tego momentu Kuba stała się formalnie krajem niezależnym w formie pseudorepubliki praktycznie pozostała jednak pod całkowitą kontrolą USA.
10. W obu zrywach niepodległościowych odegrał duża rolę Polak, generał Karol Roloff Miałowki, W Hawanie znajdują się dwie tablice pamiątkowe poświęcone generałowi, ulica przy której mieszkał nosi jego imię, a na cmentarzu Kolumba można odwiedzić jego grób.
Okres pokolonialny
11. Podczas pierwszej wojny światowej cukier z trzciny cukrowej osiągnął astronomiczne ceny zbytu. Okres ten, na Kubie określany jako taniec milionów, stał się przy pomocy amerykańskich inwestorów okresem ogromnego wzrostu bogactwa na wyspie.
12. W konsekwencji rewolucji castrowskiej ostatni kubański prezydent i sojusznik USA Fulgencio Batista uciekł wraz z rodziną i wielomilionowym majątkiem do Republiki Dominikańskiej w noc sylwestrową roku 1958. Fidel Castro przejął władzę nad wyspą.
13. Reakcją USA na znacjonalizowanie gospodarki wyspy przez nowy rząd i upaństwowienie amerykańskich firm było embargo na Kubę i zakończenie dyplomatycznych relacji pomiędzy krajami, a wyspę opuściło w następnych latach setki tysięcy bogatych przedstawicieli najwyższych klas społecznych i intelektualistów
14. Żadna z podjętych prób obalenia reżimu Castro przez rząd amerykański nie zakończyła się powodzeniem.
15. Ogromny kryzys gospodarczy Kuba przeżyła w latach 90tych. Był to tak zwany okres specjalnym. Wtedy to po upadku ZSRR zakończył się masowy import radzieckiej nafty i przecenionych artykułów żywnościowych na wyspę.
Historia najnowsza
16. W roku 2015 papież Franciszek odwiedził Kubę, a rok później amerykański prezydent Barack Obama. Te wydarzenia zapoczątkowały wstęp do ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy USA i Kubą.
17. Kolejny duży kryzys wywołała światowa pandemia wirusa Covid19 i zastój w branży turystycznej w latach 2020 i 2021
18. W okresie prezydentury Donalda Trumpa relacje kubańsko-amerykańskie ponownie ochłodziły się i wróciły dawne restrykcje.
19. Od roku 2021 Joe Biden kontynuuje politykę poprzednika, amerykańskie sankcje przeciwko Kubie zostają zaostrzone.
20. Kubańska gospodarka stoi na skraju upadku. Protesty ludności staja się coraz bardziej agresywne. Zła sytuacja ekonomiczna skutkuje ulicznymi protestami 11 lipca 2021.
Historia Kuby czeka na Ciebie niemal na żywo na każdym rogu zabytkowych uliczkach w kubańskich miastach i miasteczkach.
W planie podróży po Kubie warto uwzględnić również wizytę w muzeum. Zajrzyj do zakładki 10 najbardziej interesujących muzeów Hawany.