Kuba na rowerze bikepacking
Informacje o Kubie,  Wycieczki na Kubie

Kuba na rowerze

Kuba na rowerze? Czy to może się udać? Zważywszy na to, że wyspa nie posiada ani jednej trasy przygotowanej na specjalne potrzeby rowerzystów, mogą wystąpić mocne wątpliwości. Czy warto zaryzykować? Tak, warto. Zwiedzanie Kuby na rowerze może okazać się największą przygodą podróżniczą życia.

Turystyka rowerowa na Kubie

Kuba na rowerze bikepacking

Rowerzyści z doświadczeniem, dobrym przygotowaniem oraz sporym zapasem wolnego czasu przemierzają ogromne obszary wyspy w poszukiwaniu niestandardowych wrażeń i autentycznych spotkań z lokalną rzeczywistością.
Nie trzeba jednak spędzić całych wakacji na rowerze, aby poczuć ten wyjątkowy rowerowy klimat, który oferują urozmaicone trasy na Kubie. Możesz zaplanować kombinację urlopu aktywnego, relaksu i plażowania oraz innych form zwiedzania. Na Kubie z pewnością nie zabraknie Ci możliwości i pomysłów.

 

Inspiracją do pojawienia się poniższego artykułu Kuba na rowerze jest podróż po wyspie przesympatycznej pary rowerzystów Iwony i Tomka. To na podstawie ich podróżniczych doświadczeń oraz dzięki fachowemu wsparciu ze strony kubańskiej wypożyczalni rowerów CicloCuba powstały teksty na temat turystyki rowerowej na wyspie.

Rady dla rowerzystów

1. 

Kuba charakteryzuje się klimatem tropikalnym. Dla rowerzystów wyzwaniem mogą być wysokie temperatury, znaczące nasłonecznienie oraz bardzo duża wilgotność powietrza. Tym ważniejsze staje się więc dobre przygotowanie kondycyjne na dłuższe wyprawy rowerowe po wyspie.

2.

Na długie trasy zalecane jest zabranie ze sobą podstawowych narzędzi wielofunkcyjnych multitool do drobnych napraw. Z powodu małej dostępności części zamiennych na Kubie warto zabrać je ze sobą np. dętki, łatki do dętek, spinkę do łańcucha, linki do hamulców i przerzutek.
Do zalecanego przez CicloCuba zestawu należą także: klucze 8,9 i 10, klucze imbusowe lub sześciokątne, nyple do szprych, płaski śrubokręt, mini pompkę powietrza z adapterem Presta/Schraeder. Wymiary opon w wypożyczonych rowerach to 700 x 28 – 35 (zawory Presta).

3.

Wypożyczone rowery są wyposażone w tylny bagażnik umożliwiający montaż sakw oraz uchwyt na butelkę. Podczas wielogodzinnych przejazdów jedna butelka wody jest niewystarczająca. Dla własnej wygody możesz przywieźć dodatkowe uchwyty.

4.

Używanie kasku na Kubie nie jest obowiązkowe, ale jak najbardziej zalecane. Kaski są dostępne w wypożyczalni.

5.

Zaleca się również przywiezienie ze sobą własnego oświetlenia roweru.

6.

W wyposażeniu każdego rowerzysty na Kubie powinny znaleźć się środki odstraszające owady, ochronę przeciwsłoneczną  SPF 50 oraz okulary przeciwsłoneczne.

7.

Ze względu na słabe zaopatrzenie w produkty żywnościowe na trasie  dobrze jest przygotować swój prowiant na bieżąco przed wyjazdem na poszczególne etapy podróży.  W szczególności dotyczy to przygotowania odpowiedniej ilości wody pitnej.

8.

Zaleca się jazdę rowerem ze wschodu na zachód, ponieważ w ten sposób zazwyczaj jedzie się z wiatrem. Przykład: z Hawany do Viñales albo Trinidad do Cienfuegos

9.

Transport rowerów jest możliwy w międzyprowincjalnych autobusach Viazul za dodatkową opłatą. Także zbiorowe taksówki tzw. taxi colectiwo zabierają rowerzystów wraz z rowerami. W obu przypadkach zabezpieczenie roweru przed ewentualnymi szkodami podczas transportu leży po stronie klienta. Warto więc zabrać ze sobą dodatkowy materiał zabezpieczający przed obiciami.

10.

Szczególne wskazówki podczas jazdy na rowerze w Hawanie :

 • Przejazd rowerem przez którykolwiek z 3 tuneli w Hawanie jest zabroniony

 • Niektóre ulice w Hawanie są ograniczone dla ruchu rowerowego. Są one oznaczone znakiem drogowym w postaci białego okręgu z czerwoną obwódką i rowerem pośrodku.

 • Rowerzyści mogą korzystać z promu przepływającego przez Zatokę Hawańską do miejscowości Casablanca (niedaleko fortyfikacji Morro – Cabaña) lub do Regla (bliżej ulicy Vía Blanca i gminy Guanabacoa).

Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking

Trasy rowerowe na Kubie

Drogi publiczne na Kubie są zazwyczaj wielofunkcyjne. Pojazdy zmotoryzowane dzielą trasę z konnymi bryczkami oraz zaprzęgami ciągniętymi przez woły, a asfaltowe odcinki przeplatają się z podziurawioną drogą gruntową. Spaliny starych amerykańskich ciężarówek, sowieckich ład i zabytkowych limuzyn lat 50tych mieszają się ze świeżą morska bryzą oraz typowymi zapachami organicznej gospodarki agrarnej.

Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking

Kuba na rowerze - Z Hawany do Doliny Viñales

Dla podróżnych, którzy pragną przeżyć Kubę poza utartymi szlakami na pierwsze spotkanie rowerowe z Kubą polecana jest trasa pomiędzy Hawaną i Viñales przez prowincję Pinar del Rio. Prowincja jest położona na zachód od Hawany. To jeden z najpiękniejszych regionów Kuby zachwycający urozmaiconym krajobrazem i pięknem natury.

Historia regionu Pinar del Rio

Rozwój obszaru rozpoczął się wraz z hiszpańskimi osadnikami, którzy na początku XVIII w zaczęli uprawiać tu tytoń. W następnym wieku francuscy osadnicy wprowadzili także uprawę kawy. Kawa z tego regionu straciła stosunkowo szybko na znaczeniu, podczas gdy lokalny tytoń uznawany jest po dziś dzień za najlepszy na świecie.

Atrakcje na trasie

Tereny rolnicze, gdzie czas zatrzymał się wieki temu, rezerwaty przyrody, gęsto zalesione tereny, rzeki i jeziora sprzyjające rozwojowi ekoturystyki, ciągnące się po horyzont łany trzciny cukrowej, zaspane wioski, bagniste wybrzeża, rajskie wysepki oraz zapierające dech w piersiach pasma wapiennych gór tzw. mogotów – to wszystko rowerzyści mogą oczekiwać podczas podróży z Hawany do Doliny Viñales.

Gdzie możesz zrobić dłuższą przerwę? Na nocleg polecane są miejscowości Las Terrazas, Soroa, San Diego de los Baños oraz Viñales.

Opis trasy

Szczegółowy opis trasy został zaadoptowany z propozycji firmy Ciclocuba i jest prezentowany na stronie Cubamania za pozwoleniem tej firmy.

1.
Hawana – Mariel – Las Terrazas
74km

Opuszczasz Hawanę wzdłuż promenady miejskiej Malecón. Na końcu promenady na wysokości restauracji Jardin 1830 zaczyna się tunel, który ominiesz prawą stroną. Pamiętaj że jazda rna rowerze w środku tunelu jest na Kubie zabroniona.
Jedziesz w kierunku Żelaznego Mostu czyli El Puente de Hierro, którym przekraczasz rzekę Río Almendares. Stamtąd kierujesz sie na ulicę 3ra Avenida, którą opuścisz przy parku rozrywki. Następnie ominiesz port Marina Hemingway, plażę Plaza Baracoa i kontynuujesz aż do miasteczka portowego el Mariel.
Opuszczając port Mariel kierujesz się na trasę główną Autopista National. Kontynuujesz na autostradzie aż do wyjazdu El Jobo. Trasa poprowadzi Cię do gminy Las Terrazas.

 

2.
Las Terrazas – San Diego de los Baños
80km

Po wjeździe na teren rezerwatu przyrody kontynuujesz jazdę mijając po drodze Rancho Curujey, Hotel Moka, Baños de San Juan czyli Baseny Świetego Jakuba oraz La Casa del Campesino czyli Dom Rolnika. Na końcu trasy zakręcisz w lewo i skierujesz się do Soroa.
Następnie trasa poprowadzi Cię do głównej drogi Autopista National. Od miejscowości San Cristobal do miejscowości San Diego to około 35km. Kolejne 8 km musisz pokonać, by dostać się San Diego de los Baños. Tutaj masz możliwość noclegu.

 

3.
San Diego de Baños – Viñales
70km

Około 4km po wyjeździe z San Diego skręcisz w prawo i dotrzesz do parku Parque National La Güira. Przy wjeździe do parku należy uiścić opłatę. Dojeżdzając do skrzyżowania Herradura zakręcisz w prawo , by kontynuować jazdę aż do nastepnego skrzyżowania La Palma. Stamtąd skierujesz się w lewo do Mina La Constancia. Po prawej droga poprowadzi Cię przez gospodarstwo Finca Rancho San Vicente oraz jaskinię Cueva del Indio do Viñales

Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking

Viazul czyli transport roweru w autobusie

Viazul, kubańska państwowa sieć autobusowa oferująca międzymiastowe połączenia krajowe, zezwala na transport rowerów autobusem. Decydując się na tą formę przejazdu, warto wziąć pod uwagę charakterystykę tego typu transportu publicznego na Kubie.

1.

Rezerwacja biletu na przejazd jest możliwa przez internet z wyprzedzeniem (zalecane) lub na dworcu autobusowym. Ceny są podawane w USD, a płatność zarówno online jak i na miejscu jest kartą płatniczą. Płatności gotówką są oficjalnie niedozwolone, ale nieoficjalnie zdarzają się. Dotyczy to szczególnie zapłaty za przewóz roweru. Akceptowane jest EUR i USD, ewentualna reszta wyłącznie w peso CUP.

2.

Viazul zastrzega sobie prawo odsprzedania biletu innym zainteresowanym w przypadku gdy osoba rezerwująca nie odprawi się przy okienku na przynajmniej godzinę przed odjazdem. Zalecane jest więc stawienie się w kolejce do odprawy już 2 godziny wcześniej.

3.

Ze względu na niewielkie rozmiary luku bagażowego rower musi mieć zdjęte przednie koło i spuszczone siodełko.

4.

Do przymocowania roweru w środku, żeby uniknąć ewentualnych uszkodzeń, warto mieć ze sobą gumę mocującą.

5.

Trzeba samodzielnie zadbać o zabezpieczenie roweru na czas transportu. Kierowcy autobusu są bardzo pomocni, nie opowiadają jednak za niefachowe zabezpieczenie.

6.

Autobusy są zazwyczaj mocno klimatyzowane. Zabierz do środka cieplejsze ubranie.

7.

Na niektórych trasach alternatywną opcja transportu roweru może być zbiorowa taksówka tzw. taxi colectivo.

Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking

Wypożyczalnia rowerów CicloCuba

CicloCuba

ulica San Pedro # 258

pomiędzy ulicą Sol y calle Muralla

Habana Vieja

CicloCuba to prywatna wypożyczalnia rowerów działająca od roku 2013. Firma oferuje rowery wysokiej jakości, które idealnie nadają się na średnio- i długodystansowe wyprawy po Kubie.
Wypożyczalnie jest centralnie zlokalizowana w Starej Hawanie, obok Muzeum Rumu Havana Club i naprzeciwko terminalu statków wycieczkowych.

Rodzaje rowerów i ceny

Wypożyczalnia CicloCuba oferuje rowery hybrydowe i szosowe, które idealnie nadają się na długodystansowe wycieczki rowerowe po Kubie. Rowery są lekkie, posiadają opony wysokiej jakości, tylny bagażnik oraz uchwyt na bidon.

27,-   za dzień

wynajem od 1 do 3 dni

22,-   za dzień

wynajem od 4 do 7 dni

20,-   za osobę

wynajem od 8 do 15 dni

17,-   za osobę

wynajem powyżej 16 dni

Regulamin wynajmu rowerów z CicloCuba

Przed podjęciem decyzji o wynajęciu rowerów zapoznaj się koniecznie z warunkami wynajmu. Firma CicloCuba pracuje w sposób transparentny i warunki wynajmu są szczegółowo sprecyzowane. W ten sposób unikniesz niespodzianek, które mogą Cię spotkać z wypożyczalnią o niejasnych zasadach.

Regulamin wynajmu CicloCuba

Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking
Kuba na rowerze bikepacking

Rezerwacja roweru

Kuba na rowerze to propozycja dla aktywnych podróżników. Nietuzinkowe przeżycia na trasie i nowe doświadczenia rowerowe warto poszerzyć także o typowo kubańskie atrakcje jak Przejażdżka zabytkowym kabrioletem po HawanieKurs salsy kubańskiej lub Kulinarna wycieczka po targowiskach

Inne oryginalne doświadczenia na Kubie znajdziesz w zakładce Przeżycia.

Przed podróżą na Kubę  zapoznaj się również z ogólnymi informacjami na temat tej tropikalnej wyspy, żeby potem cieszyć się każdą chwilą wakacji bez niemiłych niespodzianek. Zajrzyj do Poradnika!

 Więcej informacji na temat Kuby szukaj w artykułach na stronie Ciekawostki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *