Podróżowanie to poznawanie nowych miejsc i nowych kultur. Do poznawania kultury z pewnością zalicza się także próbowanie lokalnych potraw. Kuchnia kubańska rozwijała się pod wpływem obyczajów różnych kultur, z których ukształtowała się narodowość Kuby.
W potrawach mieszają się smaki rdzennych mieszkańców wyspy, hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników, później także azjatyckich migrantów.
Autentyczna kuchnia Kuby jest pełna kolorów i aromatów oraz śladów fuzji różnych dziedzictw kulturowych.
Informacja: Wiele z poniższe zdjęcia potraw publikuję za pozwoleniem witryny Comida Cubana. Wszelkie prawa autorskie należą do administratora tej witryny.
Dziękuje serdecznie! Muchisimas gracias!
Przyprawy w kuchni kubańskiej
Najważniejszymi składnikami kubańskich potraw jest ryż, warzywa bulwiaste takie jak maniok, banany oraz mięso, głównie wieprzowe oraz drobiowe.
Na uroczysty rodzinny obiad lub szczególne spotkanie z przyjaciółmi, także podczas nocy sylwestrowej na Kubie serwuje się zazwyczaj typowy posiłek składający się z ryżu congrí, pieczonej wołowiny, manioku z sosem mojo, smażonymi bananami oraz sałatki pomidorowej.
Wraz z upływem czasu do kuchni kubańskiej trafiły przyprawy takie jak czosnek, kminek, oregano i liść laurowy. Do nadania potrawom smaku używa się także cebulę, różne rodzaje papryki na przykład aji, naturalnego pomidora i przecierów pomidorowych oraz octu lub wytrawnego wina. Do innych znanych przypraw należą bazylia, szczypiorek, kolendra i pietruszka.
Czosnek jest bez wątpienia składnikiem używanym na Kubie najchętniej. Jest podstawą kubańskiego mojo, czyli aromatycznego sosu używanego do wzbogacania wielu potraw. Czosnkiem przyprawia się zupy i gulasze oraz lokalne wędliny.
Danie mięsne, ryby, także potrawy z fasoli przyprawiane są często kminkiem mielonym i sokiem z limonki.
Importowane przyprawy i poznane z różnych kultur sposoby ich użycia łączą się na Kubie z karaibskimi smakami, sprzyjając w ten sposób rozwojowi narodowej gastronomii.
Sofrito
Sofrito jest podstawą wielu dań kubańskich. Jedną z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszej kuchni jest przyprawianie nim wielu potraw w tym zup, gulaszów, fasoli, ryżu, dań mięsnych i owoców morza.
Sofrito to mieszanka przysmażanych składników i przypraw, które razem razem tworzą coś w rodzaju sosu. Ten sposób przyprawiania jest znany w wielu innych krajach. Na Kubie sofrito występuje najczęściej w stylu kreolskim. Składa się głównie z cebuli, czosnku, świeżego pomidora lub przecieru pomidorowego, czasem papryczki aji, kmminku, oregano. Przepisów na sofrito jest niemal tyle ile kucharzy na Kubie.
Arroz con pollo - żółty ryż z kurczakiem
Żółty ryż z kurczakiem to jedno z ulubionych dań na Kubie.
Przygotowanie jest bardzo proste i polega na ugotowania kurczaka z warzywami i przyprawami. W bulionie z kurczaka gotuje się ryż i tak łączą się wszystkie smaki.
Składa się z czarnej fasoli, skórek wieprzowych, bekonu i ryżu oraz przypraw takich jak kminek, czosnek, biała cebula, papryka, oregano, odrobina soli i cukru. Potrawę można spotkać w różnych odmianach w zależności od regionu i od kucharza.
Przepis na congrí ma afrykańskie pochodzenie, chociaż nazwa potrawy pochodzi konkretnie z Haiti. W języku kreolskim oznacza to fasolę kongo gotowaną z ryżem.
Ajiaco - potrawa narodowa
Za kubańskie danie narodowe uważane jest ajiaco. To rodzaj ragout mięsnego z warzywami, kukurydzą, zielonymi bananami, dynią i malangą. Składniki potrawy mogą się różnić w zależności od regionu, ale i przede wszystkim od dostępności produktów.
Słowo ajiaco słynny antropolog Fernando Ortiz użył jako metafory do opisania kubańskiego społeczeństwa, niezwykle zróżnicowanego wielorasowego narodu.
Picadillo a la habanera - mięso mielone po kubańsku
Jest uważany za jedną z flagowych potraw kuchni kubańskiej, a zwłaszcza w Hawanie. Składa się z mielonej wołowiny, warzyw i innych dodatków takich jak cebula, czosnek, papryka, pomidor, oliwki lub kapary.
Tak naprawdę istnieje wiele różnych przepisów na tą potrawę.
Niektórzy dodają ziemniaków lub innych warzyw pokrojonych w małą w kostkę. Picadillo można przygotować tradycyjnie z sosem pomidorów lub czosnkowo-cebulowym sofrito.
Ropa vieja - rozszarpana wołowina
To jedno z popisowych dań z kuchni kubańskiej. Jego nazwa oznacza w wolnym tłumaczeniu na polski stare ubranie, ponieważ potrawa przypomina pocięte skrawki materiału.
Ropa vieja według oryginalnej recepty to danie z mięsa wołowego. Mięso dusi się bardzo długo na małym ogniu w sosie pomidorowym z dodatkiem warzyw.
Ze względu na wysoka cenę wołowiny oraz na słabą dostępność wołowiny na rynku, potrawę przygotowuje się także z mięsa wieprzowego.
Pan con lechón - kubański fast food
Pan con lechón to kubański street food. Składa się z białej bułki z roztrzepanym mięsem wieprzowym, czasem także z cebulą. Mięso jest zwykle najpierw marynowane w czosnku, soku z limonki i kminku, a potem pieczone w całości.
Ta tradycyjna kanapka z Kuby, jest też bardzo popularna w Miami.
La croqueta - przekąska w panierce
Krokiet to porcja ciasta zrobiona z różnych składników, obtoczona w jajku i bułce tartej oraz smażona w obfitym oleju. Zwykle ma kształt okrągły lub owalny.
Mówi się, że krokiety wyżywiły kilka pokoleń Kubańczyków. Były niezwykle popularne szczególnie w najtrudniejszych okresach jak początek lat 90-tych na Kubie, ale i w obecnym kryzysie gospodarczym. Ekonomiczne wzloty i upadki kraju i każdej rodziny maja duży wpływ na skład tej potrawy.
Krokiety kubańskie przygotowuje się z takich składników jak kurczak, mięso wieprzowe, szynka, chorizo, ser, ryba lub z połączenia więcej niż jednego z tych składników.
Krokiety są stosunkowo łatwe w przygotowaniu. Można je także kupić gotowe w przystępnej cenie w wielu sklepach. W restauracjach podawane są jako przekąska.
Frituras - smażone placki
Kubańskie placki tzw. frituras to doskonała przystawka na każdą okazję.
Frituras przygotowuje się z różnych składników, najczęściej z kukurydzy lub z malangi. Najtańszą opcją są placki mączne bez innych dodatków.
Są smażone w głębokim tłuszczu na chrupiąco w formie płaskich placuszków lub kulek.
Chicharrones - chrupiący przysmak
Chicharrones są spożywane na Kubie chętnie i przy różnych okazjach. Na imprezie domowej prawdopodobnie ich nie braknie. Smakują szczególnie dobrze w kombinacji z piwem.
Przygotowanie jest łatwe. Pokrojone w kostkę skórki wieprzowe soli się do smaku, zalewa wodą i gotuje, aż woda odparuje. Podczas gotowania ze skórek uwalnia się tłuszcz, w którym skórki są następnie smażone, aż będą chrupiące.
Banany na obiad
Na Kubie znane są róże gatunki bananów. Każdy z nich ma swoją własna nazwę.
Znany na całym świecie słodki banan jest na Kubie jedzony na surowo jako dodatek do obiadu z ryżem lub jako deser.
Posród bananów do gotowania najbardziej popularne są „macho” i „burro”.
Kubańczycy wyczarowują z bananów wiele pysznych potraw.
Tostones
Tostones to kawałki zielonego banana, które są dwukrotnie smażone.
Pierwsze smażenie odbywa się w niezbyt gorącym tłuszczu, Kawałki bananów są wyciągane z tłuszczu i i ugniatane na płasko. Po czym znów wracają do tłuszczu, tym razem bardzo gorącego.
Gotowe tostones spożywa się posypane solą jako dodatek do obiadu lub przekąska.
Fufú
Fufú z bananów było typowym daniem w diecie afrykańskich niewolników. Jest daniem dostarczającym dużo energii i przygotowywanym ze składników powszechnie dostępnych na wyspie.
To rodzaj puree z zielonych bananów. Banany gotuje się z cytryną i solą, dodaje usmażoną cebulę i czosnek i ugniata na jednolitą masę.
Fufú doskonale komponuje się z większością kubańskich mięs i gulaszów.
Chicharritas
To rodzaj chipsów z bananów.
Banany kroi się na bardzo cienkie plasterki i smaży na gorącym tłuszczu, aż się dobrze zrumienią.
Chicharritas podaje się solone jako przekąska do ulubionych napojów Kubańczyków lub jako dodatek do obiadu.
Plátano maduro frito
Smażony dojrzały banan pokrojony w podłużne plastry i usmażony na złoty kolor.
Viandas - zdrowe i pożywne
Viandas to różnego rodzaju warzywa bulwiaste, dynia oraz wszystkie gatunki bananów.
Viandas stanowią podstawę pożywienia w wielu krajach tropikalnych. Także na Kubie chętnie się je spożywa, ponieważ są bardzo odżywcze i stosunkowo łatwo dostępne.
Malanga
Malanga należy do najsmaczniejszych warzyw bulwiastych i Kubańczycy za nią przepadają.
Uchodzi za bardzo pożywny i lekkostrawny pokarm, dlatego jest tradycyjnie stosowana w diecie dzieci oraz w żywieniu osób chorych.
Najprostszym i najpopularniejszym sposobem spożywania jest malanga gotowana i polewana czosnkowym sosem tzw. malanga con mojo.
Malangę można też jeść w postaci puree z mlekiem i masłem jak ziemniak. Występuje także w postaci smażonej oraz w zupach, także w ajiacos.
Maniok/Juka
Maniok to obok malangi najpopularniejsza roślina bulwiasta uprawiana na Kubie.
Jest pokarmem wysokoenergetycznym, ponieważ składa się głównie ze skrobi.
W surowym manioku występują substancje toksyczne, dlatego trzeba go poddać go obróbce cieplnej przed spożyciem.
Świeży maniok szybko się psuje, dlatego Kubańczycy mrożą go często po obraniu, o ile posiadają zamrażalnik.
Yuca con mojo to popularna kubańska potrawa. Gotowany maniok z sosem zrobionym z oleju, czosnku, soli, pieprzu i cytryny.
Słodki ziemniak/batat
Słodki ziemniak ma łagodny i słodki smak, który nadają mu zawarte w nim cukry.
Istnieje wiele odmian słodkich ziemniaków, żółtych, białych, czerwonych i fioletowych.
Wartość odżywcza bulw słodkich ziemniaków jest wysoka, zwłaszcza jako źródła energii.
Słodkie ziemniaki są mniej psujące niż maniok, więc w dobrych warunkach można je przechowywać ponad miesiąc.
Słodkie ziemniaki przyrządza się na Kubie na wiele sposobów, gotowane lub smażone w formie frytek lub chipsów, także jako dodatek do zup.
Ziemniaki
Ziemniak jest najczęściej spożywanym warzywem bulwiastym na świecie. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie uprawiali go Inkowie.
Na Kubie uprawa ziemniaków do dzisiaj jest przywilejem zakładów państwowych. Także ich sprzedaż jest regulowana systemem kartek żywnościowych. Na targu warzywnym, gdzie oferowane są produkty agrarne przez prywatnych sprzedawców, z pewnością nie kupisz ziemniaków. Poza państwowymi sklepami na kartki, możne je co najwyżej spotkać na czarnym rynku po zawyżonej cenie.
Ziemniaki na Kubie przygotowuje się podobnie jak bataty.
Ryby i owoce morza
Ryby i owoce morza stanowiły zasadniczą część spożycia białka zwierzęcego przez rdzennych mieszkańców Kuby.
Natomiast w okresie hiszpańskiej kolonizacji rybołówstwo nie było priorytetową działalnością gospodarczą dla kolonizatorów. Dużo większe znaczenie miały w tym okresie zwierzęta hodowlane, a spożycie ryb znacznie spadło.
Dopiero emigranci z Haiti spowodowali, że na wyspie ponowne zaczęto doceniać owoce morza.
W dniu dzisiejszym mieszkańcy Kuby nie spożywają wielu produktów rybnych, ponieważ są drogie i dostępne niemal wyłącznie na czarnym rynku.
Lokalne rybołówstwo jest w całości kontrolowane przez państwo. Owoce morza z terenów połowu Kubie są obecnie głównie eksportowane. Duża część jest też wykorzystywana do zaspokojenia ogromnego popytu krajowego sektora turystycznego.
Owoce morza są bardzo poszukiwane przez turystów. I to przede wszystkim dla nich w restauracjach i w kwaterach prywatnych podawane są przepyszne dania z owoców morza. Na Kubie masz więc możliwość spróbować wyśmienitych dań z z homara, smażonych krewetek, panierowanego lub grillowanego fileta z ryby oraz zupy rybnej.
Kubańskie desery - intensywna słodkość
Kubańczycy uwielbiają desery, torty, ciasteczka, lody i mocno słodzone soki owocowe. Im bardziej słodkie tym lepiej.
Bogactwem wyspy jest trzcina cukrowa, miód i owoce tropikalne. Z tego powodu wśród kubańskich deserów nie brakuje słodyczy przyrządzonych na bazie owoców, często smażonych w słodkim syropie.
Zapraszam do poznania tych najbardziej lubianych deserów i słodkich przekąsek na Kubie.
Arroz con leche – pudding ryżowy
To jeden z najbardziej tradycyjnych deserów na Kubie. Przepis na wyspę przywieźli Hiszpanie, którzy z kolei odziedziczyli go po Arabach.
Chociaż arroz con leche jest dobrze znany w innych regionach Ameryki, w każdym kraju deser ma swój własny akcent. Na Kubie na przykład dodaje się do ryżu cynamon.
Dulce de coco – kokosowa słodycz w syropie
Do przygotowania tego deseru nie potrzeba wielu składników. Wystarczy starty kokos, biały cukier i cynamon.
Deser można skosztować bez dodatków. Idealnie komponuje się także w połączeniu z plasterkiem wiejskiego, białego sera.
El dulce de guayaba – baton z guawy
Pod nazwą el dulce de guayaba można spotkać w różnych krajach różnego rodzaju desery z owocu guawy.
Na Kubie nazywa się tak słodką masę,, którą sprzedaje się zazwyczaj w postaci batonu.
Z dulce de guayaba można przygotować wszelkiego rodzaju słodycze, ciastka, rogaliki czy tartaliki. Kubańczycy chętnie też podają pokrojony w plastry baton z guawy w połączeniu z białym serem lub po prostu na kanapce.
Flan cubano – kubański budyń
Flan cubano ma europejskie pochodzenie. Na Kubie stał się bardzo popularnym deserem przygotowywanym na specjalne okazje.
Istnieje wiele przepisów na domowy kubański flan. Można go zrobić na bazie kokosa, orzeszków ziemnych, żelatyny, czekolady, wanili, mleka skondensowanego, nawet na dyni lub z białym serem.
Turrón de maní – przekąska z orzeszków
Turrón de maní to rodzaj batona z orzeszków w postaci mielonej lub w całości. Do wykonania tego przysmaku potrzeba prażonych orzeszków ziemnych, ciemnego cukru, masła, miodu i limonki.
Kubańczycy chętnie posilają się takimi batonami, pomiędzy posiłkami ponieważ są pyszne i sycące oraz ogólnie dostępne. Można je kupić w prywatnych sklepikach, na targowiskach i na ulicznych straganach.
Cake – kubańskie bomby kaloryczne
Na specjalne okazje takie jak urodziny i dni świąteczne Kubańczycy zajadają się tortami w najbardziej zwariowanych kolorach. Kubańskie torty są bardzo słodkie i w całości pokryte kremem.
Wypieki z kubańskich cukierni
Wybór w państwowych cukierniach jest mocno ograniczony. Sprzedawane są najczęściej proste ciasta drożdżowe i wypieki smażone w głębokim tłuszczu.
Natomiast oferta prywatnych cukierni jest urozmaicona. Za wysoką jakość i różnorodność oferty należy jednak sięgnąć głęboko do kieszeni. Ceny w prywatnych piekarnio-cukierniach przewyższają wielokrotnie ceny w zakładach państwowych.
Día de la Cocina Cubana czyli Dzień Kuchni Kubańskiej
18 października to święto kuchni kubańskiej.
Święto jest obchodzone od 1984 roku. To właśnie w tym roku w dniu 18 pażdziernika, reprezentacja kubańskich kucharzy otrzymała Złoty Medal za swoje wysiłki na międzynarodowej olimpiadzie kulinarnej, która odbyła się w Niemczech.
Federación de Asociaciones Culinarias de Cuba czyli Federacja Stowarzyszeń Kulinarnych Kuby powstała w celu promowania rdzennej kuchni kubańskiej.
Wyspa świętuje obecnie Dzień Kuchni Kubańskiej, ponieważ wraz z rozwijającą się branżą turystyczną, rząd próbuje zainteresować podróżników kulinarnymi tradycjami kraju.
W tym dniu ogólnokrajowe jak i lokalne organizacje kulinarne na całej wyspie organizują konkursy kulinarne, pokazy gotowania oraz spotkania i debaty na wiele tematów związanych z obyczajowością kubańskiej kuchni.
Kuchnia kubańska to nie tylko potrawy, ale i wyśmienite napoje. Kubański rum jest ceniony na całym świecie. Polecam serdecznie artykuł najlepsze kubańskie koktajle.