Co zapakować w podróż na Kubę?
Lista rzeczy do spakowania na Kubę to spis wszystkiego, co zdecydowanie należy mieć przy sobie podczas podróży na wyspę.
Nawet podróżnicy z dużym doświadczeniem przybywając pierwszy raz na Kubę zauważą, że tej kraj jest bardzo specyficzny i niekoniecznie porównywalny z innymi popularnymi celami podróży. Wiele działa tam w inny sposób niż w pozostałych częściach świata, a już kompletnie inaczej niż jesteśmy przyzwyczajeni z Europy.
Ta odmienność sprawia, że Kuba jest niezwykle atrakcyjna dla przyjezdnych. W dobrze spakowanej walizce przed wyjazdem znajdzie się miejsce na całą masę niezapomnianych wrażeń, które zabierzesz ze sobą w drogę powrotną. Z drugiej strony źle spakowany bagaż może kompletnie zepsuć Ci wakacje.
Kuba nie jest krajem, do którego podróżuje się z lekkim bagażem podręcznym. Dystrybucja produktów na wyspie jest kontrolowana przez rząd. Wiele rzeczy, które uważamy za oczywiste, są na wyspie niemal niedostępne.
Mimo to Kuba jest stosunkowo bezpiecznym krajem do podróżowania. Liczba brutalnych przestępstw czy kradzieży jest znikoma, mimo że wielu turystów przechadza się po ulicach demonstrując drogie aparaty fotograficzne i inne dobra materialne, których większość Kubańczyków nigdy nie będą posiadać. Niemniej jednak należy zwracać uwagę na swój dobytek i nie obnosić się niepotrzebnie ze swoim bogactwem. Także albo przede wszystkim z szacunku dla Kubańczyków.
Oto praktyczna lista rzeczy do spakowania na Kubę:
Dokumenty podróżne
• Paszport
W momencie wjazdu na Kubę paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.
• Wiza – dowiedz się więcej w zakładce Wiza na Kubę !
• Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne na Kubę jest koniecznością. Brak polisy ubezpieczeniowej może stanowić podstawę do odmowy wjazdu do kraju.
Przeczytaj więcej na ten temat na stronie Ubezpieczenie !
• Potwierdzenie szczepienia
Aktualnie nie ma obowiązkowych szczepień.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o szczepieniach zalecanych, wejdź do zakładki Szczepienia i apteczka podróżnika !
Środki płatnicze
Dobrym pomysłem jest zabranie na Kubę zarówno kart bankowych, najlepiej dwie różne, jak i gotówki.
Akceptowane karty kredytowe to te typu VISA lub Mastercard wydane z jakimkolwiek kraju poza USA. Nie skorzystasz natomiast z American Express i żadnej karty wydanej przez bank USA.
Za pomocą karty możesz dokonać zakupów w państwowych sklepach i hotelach.
Dodatkowo w gotówce warto zabrać USD oraz EUR, które na miejscu możesz wymienić na lokalną walutę CUP. Wypłata gotówki za pomocą karty płatniczej jest możliwa tylko w CUP. Warto pamiętać jednak o związanych z wypłatą opłatach bankowych.
W peso kubańskim CUP zapłacisz rachunek w restauracjach, w barach i w ulicznych sklepikach czy targu warzywnym. Za zorganizowane wycieczki, noclegi w kwaterach, taksówkę i inne usługi turystyczne taniej jest płacić w dewizach, zazwyczaj w EUR.
Apteczka podróżnika
Lista rzeczy do spakowania na Kubę zawiera obowiązkowo apteczkę wyposażoną według indywidulanych potrzeb.
Co konkretnie włożyć do takiej apteczki dowiesz się w artykule Szczepienia i apteczka podróżnika.
Jeśli chodzi o ilość, to lepiej więcej niż mniej. W przypadku gdy nie zużyjesz całej butelki szamponu, żelu do kąpieli, balsamu do ciała lub kremu do twarzy zostaw je w miejscu ostatniego noclegu. Gospodarze kwatery lub pracownicy hotelu na pewno je wykorzystają.
Kosmetyki mogą Ci się także przydać jako napiwek dla personelu albo jako prezenty dla przyjaciół.
Nie zapomnij kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem.
Na pewno będzie Ci potrzebny antyperspirant oraz lekkie perfumy na wieczorne wyjścia.
Warto zapakować kilka paczek chusteczek higienicznych, a nawet papier toaletowy. W toaletach publicznych zazwyczaj ich brakuje.
Tampony, podpaski , wkładki i waciki są na Kubie produktami szczególnie trudnymi do zdobycia.
Zabierz też maszynki do golenia, jeśli ich używasz.
Przed wyjazdem pomyśl o środkach antykoncepcyjnych.
Elektronika
Standardem na Kubie są gniazdka takie jak w USA o napięciu 110V i częstotliwości 60 Hz.
Są to tak zwane gniazdka elektryczne typu A oraz typu B. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami polega na tym, że gniazdko typu B ma dodatkowy bolec do uziemienia.
Niektóre hotele i coraz więcej kwater prywatnych są wyposażone także w dwubolcowe gniazdka typu europejskiego. Nie polegaj jednak na tym i przed wyjazdem zaopatrz się w odpowiednią przejściówkę.
Dane techniczne zasilenia elektrycznego na Kubie w skrócie
Typy wtyczek/gniazd: Typ A, B, czasem także C (typ europejski) i L (rzadko)
Napięcie sieciowe: 110 V (częściowo również 220 V)
Częstotliwość: 60 Hz (w Europie 50 Hz)
Upewnij się również, pod jakim napięciem funkcjonują Twoje ładowarki i urządzenia elektroniczne, które zamierzasz zabrać ze sobą. Jeśli znajdziesz na nich symbol 100 – 240 V, to za pomocą odpowiedniego adaptera możesz ich używać na Kubie.
Wszystkie powyższe uwagi dotyczą ładowarek telefonu, aparatu fotograficznego, głośnika bezprzewodowego (przyda się na plaży albo wieczorem na Malecónie), słuchawek bezprzewodowych, czytnika e-booków, tableta lub laptota, suszarki do włosów i prostownicy, elektrycznej maszynki do golenia, także elektrycznej szczoteczki do zębów.
Na miejscu szybko zauważysz , że Kubańczycy mają dosyć prosty, lokalny kodeks ubioru i trzymają się zasady im mniej ubrań tym lepiej. Ma to nie tylko związek z gorącym klimatem wyspy, ale także z brakiem potrzeby ukrywania czegokolwiek. Oni po prostu dobrze czują się w swoich ciałach, niezależnie od figury i rozmiaru. Idź za ich przykładem!
Pogódź się z faktem, że na pewno nie unikniesz intensywnego pocenia się. Przy wyborze odpowiedniego ubrania postaw więc na przewiewne materiały i jasne kolory.
Na Kubie rzadko kiedy robi się naprawdę zimno. W porze suchej od listopada do kwietnia na chłodniejsze wieczory potrzebne może okazać się jednak cieplejsze ubranie np. bluza z długim rękawem i para dżinsów.
Warto też pomyśleć o ochronie przeciwdeszczowej, szczególnie w porze deszczowej od maja do października.
Przy pakowaniu obuwia pamiętaj o:
• Uniwersalnych, wygodnych butach na wędrówki, naukę salsy i na złe drogi
• Nieco bardziej szykownych butach na wieczorne wyjście. Wysokie obcasy raczej nie zdadzą egzaminu na brukowanych drogach.
• Klapkach na plaże
Panowie –potrzebują przynajmniej jedną parę długich spodni, w niektórych lokalach, a także we wszystkich urzędach nie akceptuje się krótkich spodenek. Przyda się także koszula wyjściowa.
Panie – na wieczorne wyjście mogą zabrać przewiewną sukienkę, w której będą wyglądać elegancko, ale nie będą się w nich pocić.
Zapakuj strój kąpielowy i wszystko, co używasz na plaży, włącznie z ochrona przeciwsłoneczną. Także podczas wycieczek w parkach narodowych będziesz mieć okazję do kąpieli w wodospadach lub leśnych potokach.
Aktywności sportowe
Jeśli wybierasz się na wycieczkę konną, pomyśl o zapakowaniu długich sportowych spodni. Sprawdzą się także legginsy.
W kwaterach zawsze są dostępne ręczniki kąpielowe. Nie zabieraj ich jednak na wycieczki na plażę. Do walizki przed wylotem zapakuj ręczniki z mikrofibry. Zajmują one mniej miejsca niż frotte i schną szybciej.
Przyda Ci się także nakrycie głowy i koniecznie okulary przeciwsłoneczne.
Przekąski
Supermarkety są rzadkością na Kubie i często są zaopatrzone tylko w kilka produktów, a kolejki za to są często wielogodzinne.
Dlatego pomyśl o zapakowaniu batoników na mały głód, ulubionych słodyczy lub gumy do żucia.
Przewodnik
Jeśli zamierzasz zwiedzać Kubę na własną rękę, na pewno przyda Ci się wydrukowana wersja przewodnika turystycznego.
Warto też pomyśleć o zabraniu klasycznej mapy kraju. Ze względu na utrudniony dostęp do internetu na Kubie nie zawsze uda Ci się uzyskać szybko potrzebne informacje, jeśli normalnie szukasz ich za pomocą google maps. Pomocne okażą się także mapy offline z aplikacji maps.me.
Poza tym bardzo pożyteczne mogą być także rozmówki polsko-hiszpańskie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Przewodniki, książki podróżnicze i powieści o Kubie.
Inne pożyteczne accessoires
• Plastikowe woreczki na świeci , mogą przydać się w wielu sytuacjach
• Mała składana siatka
Przyda się na spontaniczne zakupy u ulicznych sprzedawców lub transportu jedzenia na wynos.
• Butelka na wodę i filtr do wody
• Zestaw do szycia i małe nożyczki
• Uniwersalny klej błyskawiczny
Mi osobiście przydał się w wielu sytuacjach awaryjnych na przykład do sklejenia uchwytu walizki oraz klapek plażowych, a nawet do przymocowania drzwi mikrofalówki w wynajmowanym apartamencie
Lista rzeczy do spakowania na Kubę to nie wszystko, o czym należy pomyśleć przed podróżą.
Innych ważnych informacji praktycznych szukaj w zakładce Porady!